Historia Przedszkola nr 1 w Tucholi w pigułce.

Historia naszego przedszkola rozpoczyna się w roku 1982, kiedy to w mieście podjęto inicjatywę dotyczącą budowy przedszkola na osiedlu Leśnym w Tucholi. W 1983r. stworzono dokumentację techniczną pod budową 5-cio oddziałowego budynku. 10 października 1984 z inicjatywy Naczelnika Miasta i Gminy pana Józefa Basty oraz Inspektora Oświaty i Wychowania pana Waldemara Karnowskiego powołano Społeczny Komitet Budowy Państwowego Przedszkola imienia 700-lecia Tucholi. Po trzech latach starań 1 września 1987r. w próg nowej placówki wkroczyło 161 radosnych dzieci. Pierwszym dyrektorem została pani Zofia Warmińska. W tamtym okresie pracowało wówczas 36 pracowników. Początkowo przedszkole nosiło numer 4, bo aż tyle placówek funkcjonowało w mieście. Od pierwszych swoich dni przedszkole miało służyć wychowaniu przyszłych pokoleń mieszkańców miasta. Chociaż przedszkole na początku swojego istnienia było bardzo skromnie wyposażone to posiadało niezbędny do funkcjonowania sprzęt, meble i zabawki. Ciekawostką jest to, że posiłki w tamtym czasie przygotowywane były na piecu węglowym, który dzieci do dziś mogą jeszcze obejrzeć (choć już nie jest użytkowany) w naszej kuchni.

W wyniku reorganizacji przedszkoli miejskich, przedszkolu nadano numer 1. Na bieżąco remontowano budynek i dbano o ogromny teren zielony przy gmachu. W latach 90-tych placówką zarządzały panie Dyrektor: Lilianna Gostomska, Aleksandra Korytowska i Danuta Alichniewicz. Był to też czas, kiedy za przedszkole płacono czesne i okres kiedy zdecydowanie mniej rodziło się dzieci. Duży obiekt przekształcono na kilka lat w placówkę przedszkolno – szkolną. Dzieci młodszych klas SP nr 1 przygotowywały dla przedszkolaków piękne, kolorowe przedstawienia, a między pracownikami zrodziły się przyjaźnie na długie lata.

Zatrudnione w przedszkolu wszystkie nauczycielki dbały o wysoką jakość procesu edukacyjnego. Zdobywane w ramach kształcenia i doskonalenia zawodowego kompetencje inspirowały je do podejmowania innowacyjnych rozwiązań pedagogicznych. Udokumentowane dyplomami, wyróżnieniami, osiągnięcia przedszkola, nauczycieli i wychowanków potwierdzają, że podejmowane przez nich działania przynosiły wymierne efekty. Nie można też pominąć wkładu pracowników obsługi i administracji, dzięki którym kolejne pokolenia dzieci chodziły zadbane, nakarmione i zawsze z szacunkiem odnoszące się do dorosłych. Wielu byłych wychowanków przyprowadza dziś do naszej placówki swoje dzieci.

W wyniku kolejnego konkursu na dyrektora, placówkę objęła na powrót pani Aleksandra Korytowska. Przedszkole liczyło wówczas 4 – 6 oddziałów. W tym okresie z pomieszczeń piwnicznych utworzono piękną, dużą salę gimnastyczną i zadbano, by placówka była dobrze wyposażona w zabawki, sprzęt i pomoce dydaktyczne. Wzbogacono również ogród o nowe drzewa, krzewy oraz zabawki uatrakcyjniające pobyt dzieci na świeżym powietrzu.

Od 2008r. obowiązki kierownicze w przedszkolu przejęła pani Marzena Gumińska. Był to też czas wielu dynamicznych zmian oświatowych w kraju, reform w szkolnictwie, dofinansowań europejskich. W tym okresie zarządzania placówką, w 2014 roku organ prowadzący podjął decyzję o przeprowadzeniu termomodernizacji budynku. Zmiany obejmowały ocieplenie i odnowienie elewacji, wymianę systemu grzewczego,  instalacji elektrycznych, stolarki okiennej. Metamorfozie uległ też ogród przedszkolny. W wyniku tych zmian znacznie poprawiła się estetyka placówki, a przede wszystkim warunki pobytu dzieci i pracowników w naszym przedszkolu.

Po dwóch latach w odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców, postanowiono rozbudować przedszkole o kolejne trzy oddziały.  Obecnie w placówce jest 11 oddziałów i pracuje w nich wykwalifikowana kadra pedagogiczna z wykształceniem wyższym magisterskim, która ustawicznie doskonali swój warsztat pracy na studiach podyplomowych, kursach, warsztatach i szkoleniach. Przedszkole zdobyło certyfikat IŻŻ Przedszkola Przyjaznego Żywieniu i Aktywności Fizycznej, a 2014r. tytuł Przedszkola w ruchu prowadzonego w ramach akcji MEN. Przedszkole nr 1 cieszy się dobrą opinią w środowisku lokalnym.

Obecnie obowiązki dyrektora pełni pani Monika Wojcieszonek.

Nasze przedszkole przez wiele lat pracując z oddaniem dla dzieci mozolnie budowało prestiż placówki. Chylimy czoła przed tymi, którzy zostawili tu część swojego życia. Będziemy kontynuować ich dorobek, pomagać rodzicom najlepiej jak potrafimy w procesie wychowania, opieki i edukacji najmłodszych obywateli naszego miasta.