DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

zaswiadczenie-dbi-2024-1

Dzień Bezpiecznego Internetu w 2024 przebiegał pod hasłem: Działajmy razem. Nasze Przedszkole dołączyło się do tegorocznej edycji DBI i zorganizowało specjalne zajęcia, których celem było wprowadzenie dzieci w zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz higieny cyfrowej. Oto jak to zrobiliśmy:

1. Ekspozycja materiałów edukacyjnych: Na początek, dzieci miały okazję zapoznać się z różnymi materiałami edukacyjnymi. Plakaty, broszury i ulotki informowały o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu oraz zasadach bezpiecznego korzystania z sieci.
  2. Tablica multimedialna: Wykorzystaliśmy tablicę multimedialną, aby przeprowadzić interaktywne zajęcia. Na ekranie wyświetlaliśmy materiały umieszczone na stronach www.necio.pl, www.sieciaki.pl oraz saferinternet.pl. Dzieci mogły dowiedzieć się, jakie zachowania w sieci są bezpieczne, a jakie mogą stanowić zagrożenie. Dołączaliśmy do sieciaków walczących z sieciuchami.
  3. Gazetka informacyjna dla rodziców: Przygotowaliśmy specjalną gazetkę informacyjną. Zawierała ona praktyczne wskazówki, jak chronić dzieci przed niebezpieczeństwami online. Rodzice, dzięki udostępnionym materiałom ze strony https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne.html , mogli dowiedzieć się, jakie filtry stosować, jak kontrolować czas spędzany przez dzieci w Internecie oraz jak rozmawiać z dziećmi na temat bezpieczeństwa w sieci.
  4. Plakaty – dzieci tworzyły na zajęciach plakaty dotyczące zasad bezpieczeństwa.
  5. Lekcje online dla dzieci i nauczycieli: Dzieci miały okazję uczestniczyć w specjalnych lekcjach online, prowadzonej przez pana Łukasza Wojtasika  – eksperta do spraw bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Nauczyciele również brali udział w webinariach, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci .

Dzięki tym działaniom, dzieci w naszym przedszkolu zdobyły podstawową wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Wprowadzenie ich w zasady higieny cyfrowej jest ważnym krokiem w kształtowaniu ich świadomego i odpowiedzialnego zachowania w sieci.